niedziela, 25 listopada 2018

W ramionach gwiazd | Amie Kaufman, Meagan Spooner



Autor: Amie Kaufman, Meagan Spooner
Tytuł:  W ramionach gwiazd
Tłumaczenie: Martyna Tomczak
Cykl: Starbound (tom 1) |
Seria: Moondrive
Wydawnictwo: Otwarte
Tytuł oryginału: These Broken Stars
Data wydania: 2 marca 2016
Liczba stron: 488
Gatunek: literatura młodzieżowa

Los połączył dwoje młodych ludzi z kompletnie innych światów. Lilac jest arystokratką, córką najbogatszego człowieka w galaktyce. Jej ojciec ma obsesję na jej punkcie, dziewczyna jest ciągle pod ochroną, szpiedzy donoszą o każdym jej kroku. Wszyscy wiedzą, że nie można jej podpaść, bo wtedy mogą dziać się różne rzeczy. Natomiast Tarver Merendsen to oficer nienależący do elity. W bardzo młodym wieku wykazał się sporymi umiejętnościami mi został za to wynagrodzony. Dzięki temu znalazł się na jednym przyjęciu z Lilac. Chłopak nie śledzi z uwagą życia elit i nawet nie wie, że osoba, z którą właśnie rozmawia to Lilac LaRoux. Dziewczyna musi odtrącić młodego żołnierza, bo dobrze wie, w jaką wściekłość może wpaść jej ojciec i jak skończy się to dla chłopaka. Dlatego stwarza pozory zimnej i gburowatej.

Los chciał jednak inaczej i podczas katastrofy statku kosmicznego, którym podróżują młodzi, znajdują się w jednej kapsule ratowniczej. Lądują na obcej planecie. On jako przeszkolony żołnierz wie jak sobie radzić. Ona w bajecznej sukni stroi fochy. Księżniczka w lesie, w butach na obcasie? To nie może się udać. Tylko które ugnie się pierwsze? Jak daleko będą musieli zawędrować, żeby znaleźć ludzi?

Gdybym wiedziała, że mam na półce tak ciekawą i przyjemną książkę, nie czekałabym tak długo z lekturą. Książka łączy w sobie science-fiction i romans, ale czyta się ją bardzo lekko. Naprawdę chciałam dowiedzieć co będzie dalej i z niecierpliwością przewracałam kartki. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego, a tu proszę, jestem zachwycona. Podoba mi się pomysł na fabułę, wędrówka bohaterów, obnażanie ich charakterów, a to wszystko w bardzo łatwo przyswajalnej formie. Czułam to specyficzne napięcie, które towarzyszy czytaniu dobrych książek. Główna bohaterka wcale nie działa mi na nerwy, co często się zdarza. Uczucia nie są przesadzone ani przesłodzone, czego bym nie ścierpiała, jak Boga kocham. Nie wszystko kręci się wokół romansu, co też dla mnie stanowi duży pozytyw. Wątki przeplatają się ze sobą i stanowią ładną całość.

Jeśli jeszcze nie czytaliście zachęcam Was z całego serducha. Ja muszę zdobyć kolejne części i mam wielką nadzieję, że są tak samo dobre.

wtorek, 13 listopada 2018

Tysiąc pięter | Katharine McGee



Tytuł: Tysiąc pięter
Autor:  Katharine McGee
Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Cykl: Tysiąc pięter (tom 1)
Wydawnictwo: Moondrive
Tytuł oryginału: The Thousandth Floor
Data wydania: 26 kwietnia 2017
Liczba stron: 416
Gatunek: literatura młodzieżowa


 
Rok 2118, w pełni korzystający z rozwiniętej technologii. Smartfony odeszły w zapomnienie, teraz używa się zamiast nich specjalnych szkieł kontaktowych. Samochody to także przeżytek, do poruszania się służą zwinne hovery unoszące się kilka centymetrów ponad poziomem powierzchni. Nasi bohaterowie żyją w tym przesiąkniętym technologią światem. Nowoczesność nie uchroniła ich jednak od problemów dzisiejszych nastolatków. Żyją w tysiącpietrowej wieży, całkowicie dostosowanej do prawie wszystkich potrzeb. Szkoły, sklepy, restauracje, kluby, siłownie, kościoły, a nawet parki, czego dusza zapragnie. Jednak nie dla wszystkich. Jak w każdych czasach, panują tu dosyć spore różnice społeczne. Im wyższe piętro, tym lepiej sytuowana rodzina.

To historia pięciu osób, każda z nich jest z innego piętra, ale ich losy się łączą. Ich drogi się przecinają, a wskutek tego pewnego dnia ktoś spadnie z samego szczytu wierzy. Będzie leciał tysiące metrów w dół, ze świadomością zbliżającej się nieuchronnie śmierci. Aby jednak dowiedzieć się, kogo spotka taki przerażający los musimy poznać każdego z bohaterów i prześledzić jego historię.

AVERY – mieszka na samym szczycie wieży, co wiele mówi o statusie społecznym jej rodziny. Jej idealna uroda to zasługa odpowiednio dobranych genów w laboratorium. Robi maślane oczy do swojego przyrodniego brata, Atlasa, który wrócił właśnie z rocznej podróży. Avery sprawia wrażenie zakochanej w Atlasie, traci dla niego głowę, denerwuje się kiedy zbliża się do niego jakaś dziewczyna. Próbuje ukryć swoje uczucia przed wszystkimi, nawet przed samym zainteresowanym. I choć brzmi to nieprawdopodobnie, to właśnie ona wydaje mi się najmniej wyniosła i butna z mieszkańców wyższych pięter. Jest tolerancyjna i szanuje lokatorów z niskich pięter. Czasami zachowuje się jak zimna suka, ale jest to spowodowane zazdrością o swojego brata.

LEDA – przyjaciółka Avery, która właśnie wróciła z odwyku. Dziewczyna ma duży pociąg do substancji różnorakiego rodzaju, głównie narkotycznych. Jest zakochana w tej samej osobie co przyjaciółka – w Atlasie. To spory problem dla obu dziewczyn, bo próbują ukrywać fakt swojego zadurzenia w chłopaku przed sobą nawzajem. Próbują, ale wychodzi im to średnio. Jest to zalążek konfliktu i oddalania się przyjaciółek. I zapalnik do narkotycznego odurzenia.

ERIS – zdzirowata, niezwykle pewna siebie koleżanka Avery i Ledy. W związku z jej 18 urodzinami i pewnymi kwestiami finansowymi wykonuje test DNA. Okazuje się, że człowiek, który całe życie był dla niej ojcem, w rzeczywistości nim nie jest. Dziewczyna wraz z matką lądują na 103 piętrze, bez pieniędzy i luksusów, do których przywykły. Eris jest wściekła i załamana. Taki upadek to dla niej koniec świata. Panicznie boi się, że ktoś z jej zamożnych znajomych odkryje prawdę. Jej sąsiadka z nowego lokum pokazuje jej zasady jakie panują na niższych piętrach. Eris poznaje inne życie i dowiaduje się, że dobrze czuje się w towarzystwie Mariel, a nie snobów z wysokich pięter.

WATT – jest też chłopak z 240 piętra, który dzięki swojej dorywczej pracy poznaje Avery. Chłopak jest zauroczony ślicznotką i nawet udaje mu się do niej zbliżyć. Czy przezwycięży różnice społeczne i miłość do Atlasa? To niełatwe, ale Watt ma pewnego pomocnika, bardzo nadzwyczajnego.

RYLIN – ona mieszka najniżej, na 32 piętrze. Dla mieszkańców wysokich pięter to co najmniej slumsy. Rylin jednak jakoś sobie radzi. Po śmierci mamy musi utrzymać siebie i swoja siostrę. Sprzątając w jednym z mieszkań na wyższych piętrach poznaje bogatego chłopaka, który traktuje ją normalnie, jak równą sobie. Łączy ich ból po stracie rodziców i to zbliża ich do siebie. Ale czy mają szansę kiedy dzieli ich kilkaset pięter?

Zakazane miłości, narkotyki, tajemnice. Problemy dotyczące wielu nastolatków dotykają zarówno tych buednych jak i tych bogatych. Pieniądze nie uratują nikogo przed zdradą czy złamanym sercem. Pieniędzmi nie kupi się miłości drugiego człowieka, przynajmniej nie tej szczerej i prawdziwej. Ścieżki naszych bohaterów będą się przecinały i rozgałęziały, aby finalnie doprowadzić do jednego miejsca – na szczyt wieży.

piątek, 9 listopada 2018

Powiedz, że zostaniesz | Corinne Michaels



Tytuł: Powiedz, że zostaniesz
Autor: Corinne Michaels
Tłumaczenie: Monika Węgrzynek
Wydawnictwo: Szósty Zmysł
Tytuł oryginału: Say You'll Stay
Data wydania: 10 października 2018
Liczba stron: 474
Gatunek: Literatura obyczajowa i romans
 
 
Kolejny raz sięgnęłam po książkę z motywem samobójstwa. Todd odbiera sobie życie zupełnie niespodziewanie dla swojej żony Presley. W jednej chwili kobieta traci wszystko. Presley uważała, że prowadzi z mężem szczęśliwe życie – miłość, dom, dwójka dzieci, stabilna praca. Okazuje się, że od dawna żyła w błędzie. Jej mąż wprowadził ich w niemałe kłopoty finansowe i nie pisnął o tym ani słówkiem. Teraz, kiedy jego już nie ma wszystko wali się Presley na głowę. Kobieta jest zrozpaczona i wściekła. Nie może pozwolić aby jej synowie dowiedzieli się, że ich ojciec popełnił samobójstwo. Traci dom i środki do życia. Nie ma innego rozwiązania, musi wrócić do swojego rodzinnego miasteczka i zamieszkać u rodziców.

Presley nienawidzi tego miejsca. Nie było jej tu prawie dwie dekady, a ciągle nic się nie zmieniło. Bell Buckle to ciągle mała mieścina, gdzie wszyscy wiedzą wszystko o innych. Wszystko przypomina tutaj pierwszą miłość Presley, Zachary'ego, z którym wyprowadziła się z małego miasteczka, a on zrezygnował z niej na rzecz kariery sportowej. Z kariery sportowej nic nie wyszło i Zach znowu wylądował w Bell Buckle, podobnie jak Presley.

Jak wszyscy wiedzą pierwsza miłość nie rdzewieje, ale w tym przypadku może okazać się to nie takie łatwe. Zach ogromnie żałuje decyzji sprzed lat, ale Presley jest d niego wrogo nastawiona. Okazuje się, że minione lata nie wymazały tamtych wydarzeń, a kobiece serce zawsze pamięta. Żeby przekonać się, czy bohaterka wyznaje zasadę, że dwa razy nie wchodzi się do jednej wody, musicie przeczytać Powiedz,że zostaniesz. Ta książka, jak i inne tej autorki, ma swój urok, emanuje pewnego rodzaju spokojem. Bohaterowie to już nie szalone nastolatki, ale dorośli ludzie po przejściach, z bagażem doświadczeń. Ich miłość i reakcje są inne niż w przypadku pierwszej miłości. Presley nie może teraz myśleć tylko o sobie, ma dwóch synów, którzy stracili ojca i diametralnie zmienili środowisko. Chłopcy potrzebują męskiego wzorca, ale naprawdę porządnego. To dorosła miłość i dorosłe decyzje. To podnoszenie się po stracie i walka z przeciwnościami losu, a także sztuka przebaczania.
 

poniedziałek, 5 listopada 2018

The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz | Angie Thomas


Tytuł: The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz
Autor: Angie Thomas
Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc


Tytuł oryginału: The Hate U Give


Data wydania: 24 października 2018


Liczba stron: 447


Gatunek: literatura młodzieżowa
 

Starr ma do czynienia z dwoma światami. Jeden z nich to prywatna szkoła i to wszystko, co wiążę się z nastolatkami – miłość, problemy uczuciowe. Drugi to jej dzielnica, odizolowane, pełne przestępczości miejsce. Tutaj może dojść do wszystkiego. Dzieciaki od małego wiedzą jak zachować się w przypadku zatrzymania przez policję. Nie zawsze to jednak pomaga, o czym dotkliwie przekonuje się Starr i jej przyjaciel pewnego wieczoru. Zostają zatrzymani przez funkcjonariusza. Dokumenty. Wysiąść z samochodu. Nie ruszać się. Strzał. Kałuża krwi. Chłopak nie żyje. I tak zaczyna się ta opowieść o rasizmie, tolerancji, a raczej jej braku. Co stało się podczas zatrzymania? Jak doszło do śmierci młodego chłopca? Czy to przez to, że był czarnoskóry?
Zwykle wyobrażamy sobie USA jako krainę marzeń, american dream jest wciąż obecny w naszej świadomości. Jednak tak jak i wszędzie jest to kraj pełen hipokrytów, zbrodni i przestępstw. Tym zjawiskom nie oprze się żadne miejsce na Ziemi, no, może jakaś bezludna wyspa. Tam gdzie mieszka Starr rasizm jest na porządku dziennym. Znowu widzę motyw dzielnicy odizolowanej niczym getto, z jej mieszkańcami, którzy uważani są za gorszy sort. Ich winą jest kolor skóry. W XXI wieku, po ponad 150 latach od zniesienia niewolnictwa są ludzie, którzy uważają się za lepszych ze względu na kolor skóry.
Debiut autorki okazał się strzałem w dziesiątkę. Bardzo dobrze, że zostały tutaj poruszone tak ważne tematy, że nie ma strachu przed pokazywaniem karygodnych zachowań. Często chcielibyśmy udawać, że nie ma problemu, że nas to nie dotyczy. Ale czy na pewno? Czy czasami sami nie zachowujemy się jak rasiści? A jeśli nie jak rasiści to może dyskryminujemy kogoś ze względu na coś innego? A czy stanęlibyśmy w obronie atakowanej osoby? Książka pokazuje, że musimy odnaleźć w sobie siłę. Odwagę. Starr odnalazła to w sobie i zrobiła z tego użytek.